Mediacja to pomoc neutralnej osoby trzeciej skonfliktowanym stronom w rozwiązaniu sporu.
Mediacja to zarządzanie negocjacjami przez mediatora.
Mediacja w krajach w których od lat funkcjonuje cieszy się zasłużonym uznaniem ze względu na niezwykłą efektywność: oszczędność czasu i pieniędzy. 90% amerykańskich sądów okręgowych stosuje procedury alternatywnych pozasądowych metod rozwiązywania sporów/ ADR/ z mediacją w pierwszej kolejności.
Największe amerykańskie korporacje i kancelarie prawne podpisały zobowiązania o stosowaniu mediacji w sporach.
Ponad 98 % sporów sądowych prowadzonych w sądach USA kończy się zawarciem ugody.
89% amerykańskich korporacji stosuje mediacje / badania Cornell University/
A w Europie?
Mediacja sądowa w Getyndze w sprawach cywilnych jest przykładem niezwykłej efektywności mediacji : z 65 % spraw kierowanych do mediacji 90 % kończy się ugodą!
Prawdopodobieństwo zakończenia sporu ugodą wynosi 80%.
Mediacja średnio trwa 1-2 dni.
Czym jest Mediacja Gospodarcza?
Mediacja gospodarcza to efektywna metoda rozwiązywania sporów między podmiotami gospodarczymi prowadzona na drodze dobrowolnych negocjacji przy udziale trzeciej osoby – neutralnego i bezstronnego mediatora.
Celem mediacji gospodarczej jest doprowadzenie do ugodowego i satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu. Mediacja umożliwia stronom kontrolę nad procesem negocjacji i wpływ na treść ugody. Uczestnicy spotkania biorą w nim udział dobrowolnie. Mediacja zakończona ugodą i zatwierdzona przez sąd ma moc wyroku sądowego i jest pełnoprawnym tytułem egzekucyjnym.
Zalety Mediacji Gospodarczej
- Niskie koszty – koszty mediacji są niższe od kosztów postępowania sądowego.
- Szybkość – mediacja jest znacznie krótsza od tradycyjnego postępowania sądowego, proces mediacji trwa średnio 1-2 dni
- Skuteczność – mediacja przerywa bieg terminów przedawnienia, a zakończona ugodą którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności jest tytułem wykonawczym uprawniającym do prowadzenia egzekucji.
- Przejrzystość – strony mediacji mają bezpośredni wpływ na jej przebieg i rozwiązanie sporu.
- Poufność – mediator oraz strony zobowiązane są do zachowania w tajemnicy faktów o których dowiedzieli się podczas mediacji.
- Efektywność – mediacja jako niesformalizowane postępowanie, może się zakończyć wypracowaniem nieszablonowych rozwiązań dostosowanych indywidualnie do potrzeb stron.